KONKURSY

Home / KONKURSY


Tutaj znajdziecie informacje o szkolnych konkursach, a także o tych, które są organizowane przez opolskie instytucje.
Zachęcamy do uczestnictwa i pokazywania swoich talentów 🙂


WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI JEDNEGO POETY

Zachęcamy uczniów klas VII oraz gimnazjalistów do udziału w prestiżowym konkursie recytatorskim, w którym od lat osiągamy sukcesy. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wygrała go Ludwika Gołaszewska-Siwiak, a laureatem II miejsca został Paweł Dudek. W tegorocznej edycji organizatorzy zachęcają do recytacji wierszy Stanisława Barańczaka.

Konkurs Jednego Poety

Fot. Culture.pl

Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim

pn. „Limeryki o narodach” 

Zasięg ogólnopolski, IX-XI 2017 r. Do wygrania atrakcyjne nagrody, m.in. wycieczki zagraniczne i sprzęt elektroniczny. Ponadto, dla tegorocznych maturzystów, indeksy na Wydział Polonistyki UJ. Warto zwrócić uwagę na kategorię drużynową konkursu. Ta część konkursu będzie miała raczej luźny, zabawowy charakter i będzie dla uczestników sfinansowana wraz z kosztami dojazdu do Krakowa, noclegami i niemal pełnym wyżywieniem .

ZADANIA KONKURSOWE

Zadaniem uczestników kategorii indywidualnej będzie napisanie 3 prac:

  • pracy na temat wybranego konfliktu międzynarodowego (2-4 strony A4),
  • pracy na temat limeryku, jako gatunku literackiego (2-4 strony A4),
  • własnego limeryku

oraz – w przypadku finalistów – ustne obronienie ich (ok. 30 min.) przed komisją konkursową w dniu 9 listopada 2017 r. w Krakowie.

Kategoria grupowa, do której zgłaszać się będą mogły zespoły 4-osobowe, złożona będzie z drużynowych gier edukacyjnych, które rozegrane zostaną w dniu 10 listopada br. w Krakowie.

Regulamin-ogolnopolski-Lekcja-historii-i-sztuki-z-Jackiem-Kaczmarskim-j8a3i26a


Konkurs: Misja – książka!

Ogólnopolski turniej literacki dla uczniów – edycja 2017/18.
Zbierz drużynę, napiszcie wspólnie książkę
i wygrajcie atrakcyjne nagrody!

Szczegóły na stronie: https://ridero.eu/pl/contest/konkurs2017/


Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej POKOLENIE, jak co roku, ma ogromną przyjemność zaprosić  do udziału w kolejnej, IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego FRASZKA.

W tym roku szkolnym młodzież będzie mogła wziąć udział w teście konkursowym składającym się z pytań z zakresu znajomości literatury, nauki o literaturze i nauki o języku, zgodnie z programem nauczania dla każdej kategorii wiekowej. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie uczniów IV, V, VI i VII klas szkół podstawowych, II i III klas gimnazjów oraz wszystkich klas szkół ponadgimnazjalnych niezależnie od typu placówki.

Zgłoszenia konkursowe do dnia 12 października 2017 r.

Regulamin Fraszka 2017-18


Regulamin XXIV Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza o Laur Plateranki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Polski i środowisk polonijnych

Regulamin_XXIV_Lauru


Ogólnopolskie konkursy, które odbędą się w listopadzie 2017 r.

1. „Początki świata, początki ludzkości” – konkurs literacki przeznaczony dla uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum.

2. „Podboje matematyczne” – konkurs matematyczny przeznaczony dla uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum.

Treści wszystkich konkursów zostały skonstruowane w oparciu o podstawę programową.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej: www.egopartum.edu.pl

Podboje matematyczne Regulamin

Poczatki swiata Regulamin


  WYBIERAM WODĘ!

Zapraszamy uczniów szkoły podstawowej do udziału w kolejnym konkursie „Wybieram wodę – Akcja edukacja”!

W ramach konkursu zachęcamy uczniów klas 1-6 do nakręcenia krótkiego filmu edukacyjnego (do 3 min.) promującego wodę. Na zgłoszenia filmów przez szkoły czekamy do 20 października 2017 r. Dla autorów zwycięskich filmów edukacyjnych przewidziano nagrody rzeczowe, a dla szkoły zapas wody!

1. Zarejestruj się w programie edukacyjnym „Wybieram wodę” TU (dla niezarejestrowanych szkół)
2. Po rejestracji przystąp do konkursu „Wybieram wodę – Akcja edukacja”! skierowanego do uczniów klas 1-6 szkół podstawowych (Regulamin).
3. Do 20 października 2017 r. (liczy się data zgłoszenia pracy poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www Konkursu) czekamy na filmy edukacyjne:

a) projekty indywidualne uczniów danej szkoły

b) projekty mogą być z udziałem osób trzecich (za ich zgodą)

c) projekty mogą być skierowane do najbliższego otoczenia ucznia: koledzy, sąsiedzi, rodzina, środowisko szkolne

d) projekty dotyczą wody (istotna rola wody w życiu człowieka lub konieczność picia wody, lub wpływ wody na zdrowie człowieka, lub wpływ oszczędzania wody na ochronę środowiska i budżety gospodarstw domowych, lub eksperymenty chemiczne/fizyczne z wodą, lub znaczenie wody w przyrodzie/środowisku/ekosystemach)

4. Każdy film edukacyjny w formie video (do 3 min.) należy umieścić na stronie szkoły i wraz z krótkim opisem zgłosić do konkursu wypełniając formularz TU (formularz zgłoszeniowy do Konkursu).
5. Do 6 listopada 2017 r. nagrodzone filmy edukacyjne będą zaprezentowane na stronie www.wybieramwode.pl


„SPORT W WYOBRAŹNI UCZNIA”– konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i liceum

sport-w-wyobrazni-ucznia-2017


„Nazywają mnie romantykiem i budowniczym zamków na lodzie”. Józef Piłsudski na tle historii Polski (1914-1935)

Ogólnopolski Konkurs Historyczny na projekt gazetki ściennej/nagranie amatorskiej audycji radiowej. Uczniowie pracują w kilkuosobowych zespołach. W finale najlepsi będą rozwiązywać test wiedzy. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi.

regulamin OKH


„Papież Słowianin”

Ogólnopolski Konkurs wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II dla uczniów dotychczasowych gimnazjów.

Tematy prac na etapie szkolnym:

TEMAT 1: „Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam…”
W oparciu o poemat Myśląc Ojczyzna oraz inne wypowiedzi papieskie spróbuj zarysować odpowiedź na pytanie: Jak Karol Wojtyła/Jan Paweł II wyraża i uzasadnia powinność miłości do ojczyzny?

TEMAT 2: «„Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!… Tej Ziemi!”»: Św. Jana Pawła II wołanie o przemianę oblicza polskiej ziemi – „Papieski program troski o przyszłość Polski” dla młodych Polaków.
Na podstawie wybranych homilii wygłoszonych w Polsce: Plac Zwycięstwa (2.06.1979.); Do młodzieży akademickiej przed Kościołem św. Anny (3.06. 1979.); Do młodzieży podczas Apelu Jasnogórskiego (1983); Do młodzieży na Westerplatte (1987), spróbuj sformułować „papieski program troski o przyszłość Polski” dla młodych Polaków.

TEMAT 3: Droga do autentycznej wolności/niepodległości Polaków i Polski w nauczaniu św. Jana Pawła II po 1989 roku – na podstawie homilii nt. Dekalogu (1991).
Przybliż zatroskanie Jana Pawła II o kierunek zmian zachodzących w Polsce.

Konkurs przebiega na trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Wśród atrakcyjnych nagród znajduje się również dodatkowa punktacja uwzględniana w rekrutacji do liceum. Etap szkolny potrwa do 16 stycznia. Chętni uczniowie mogą się zapisywać u swoich katechetów.

Regulamin Papież Słowianin

 


Zapraszamy uczniów szkoły podstawowej do konkursu plastycznego:

II MIĘDZYWOJEWODZKI KONKURS PRZYRODNICZY