SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Szkoła Promująca Zdrowie – projekt realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji

Nasza szkoła realizuje program Szkoły Promującej Zdrowie. Jego koncepcja wynika bezpośrednio z założeń promocji zdrowia. Ze względu na bardzo szeroki zakres działań, różnorodność potrzeb i priorytetów szkół funkcjonujących w odmiennych kulturach i warunkach trudno ustalić jedną definicję SzPZ. Staramy się spełniać definicję szkoły promującej zdrowie, czyli  we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną systematycznie i planowo tworzyć środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej oraz wspierać rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Iwona Rzepkowska-Firlus. Pomaga jej zespół, w którym zasiada pani Bożena Halupczok, pani Katarzyna Szuba, pani  Dorota Wróbel-Garcarz.

Poniżej będziemy prezentować działania, które promują zdrowie wśród naszej społeczności szkolnej.


Smacznie, zdrowo i kolorowo!

Uczniowie klasy 2b w ramach tematu ,,Jem to co zdrowe” wspólnie przygotowywali i spożyli pyszne kanapki. Dowiedzieli się również, na czym polega zdrowe odżywianie, jakie wartości odżywcze posiadają warzywa i owoce oraz gdzie ukrywają się witaminy. Na zakończenie lekcji każdy zaprezentował swoje kanapkowe dzieło oraz z chęcią je zjadł.



Bo śniadanie daje moc!

W poniedziałkowy poranek uczniowie klasy V wraz z nauczycielem przyrody, panią Iwoną Rzepkowską-Firlus, przygotowali drugie śniadanie. Było to wspólne zdrowe śniadanie kończące cykl lekcji o układzie pokarmowym, zasadach zdrowego odżywiania i roli prawidłowego żywienia. Pełni wiedzy, jak należy się zdrowo odżywiać i co jeść, spotkaliśmy się na zdrowym śniadaniu przygotowanym przez samych uczniów. Każdy piątoklasista miał możliwość przynieść ulubiony „śniadaniowy” produkt, który nie tylko będzie wyśmienicie smakował, ale też skojarzy się ze słowem „zdrowy”.  Większość wywiązała się z tego zadania wzorowo. I tak na klasowym stole można było zauważyć – chleby, bułeczki, sałatki, jajka, nabiał, warzywa oraz świeże owoce. Często nie zastanawiamy się, co jemy rano, a takie lekcje mogą zwrócić uwagę na znaczenie śniadania.  Bo śniadanie daje moc i energie na cały dzień!



III Szkolne Zawody Pływackie „Od młodzika do olimpijczyka”

W zeszłym tygodniu, 12 czerwca, na pływali Akwarium odbyły się szkolne zawody pływackie. Gorąca atmosfera, wielkie emocje związane z rywalizacją, dopping rodziny, radość z wygranej – tak między innymi przebiegały III Szkolne Zawody Pływackie „OD MŁODZIKA DO OLIMPIJCZYKA” na zakończenie roku pływackiego w naszej szkole. Kto nie był, niech żałuje.

Zawody rozpoczęły się od przywitania uczestników, rozgrzewki na lądzie i rozpływania. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej rywalizowali w stylu grzbietowym na dystansie 25 m, z kolei klasy IV-VI w stylach: grzbietowym, klasycznym, dowolnym na dystansie 25 m oraz sztafecie 4×50. Gimnazjaliści natomiast pływali na dystansie 50 m w stylach: grzbietowym, klasycznym, dowolnym, motylkowym oraz w sztafecie 4×50.  Poszczególnym startom towarzyszyły duże emocje.

Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy sukcesów i dziękujemy za udział w zawodach. Za rok IV edycja szkolnych zawodów pływackich, na którą już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich pływaków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Odpowiedzialni za Ziemię” – Katolicka Szkoła Podstawowa świętowała obchody Dnia Ziemi

Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej w piątek, 21 kwietnia, wspólnie z kinem Meduza świętowała obchody Dnia Ziemi pod hasłem „Odpowiedzialni za Ziemię”

Nasza planeta jest wspólnym domem i w trakcie wydarzenia „Odpowiedzialni za Ziemię” uczniowie poprzez zabawę i kreatywną pracę nauczyli się tego, jak należy o nią dbać. Szczególną wartością obchodów Dnia Ziemi jest zwiększenie świadomości ekologicznej całej społeczności szkolnej.

Czym jest ekologia i co właściwie znaczy być eko? Jak wyglądała przyroda przed naszą ingerencja? Jak możemy pomóc przyrodzie? Co to znaczy żyć w zgodzie z naturą? Na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedź uczniowie podczas warsztatów i oglądania filmów „Królestwo”, ukazującego tysiące lat temu Europę pokrytą niekończącym się lasem, w którym niepodzielnie rządziły żubry, lisy, wilki, łosie i jelenie. Ich królestwem była rozciągająca się przez cały kontynent prapuszcza, której serce tętniło w Puszczy Białowieskiej, dziś jedynym jej zachowanym fragmencie. W sercu pełnego tajemnic lasu rozgrywa się niesamowita opowieść o przyrodzie – tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej mieli okazję przenieść się do magicznego świata dziecięcej wyobraźni, dzięki tytułowej bohaterce filmu ,,Sonia”. Film opowiadał o pierwszej nocnej wizycie u koleżanki dziewczynki w wieku naszych uczniów. Dzięki temu dzieci mogły utożsamić się z Sonią. Dziewczynka odkrywa dziwny, straszny, ale jednak fascynujący świat dorosłych, nastolatków i rówieśniczki Celestyny, która żyje inaczej niż ona. Film ukazuje potęgę dziecięcej kreatywności, jej blaski i cienie. Seans w kinie ,,Meduza” był niezwykłą podróżą przez magiczną krainę – przez świat widziany oczami dziecka.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

W poniedziałek, 20 marca, w naszej szkole odbył się Katolicki Dzień Ojca. Była to znakomita okazja do spotkania ojców z dziećmi i spędzenia wspólnego czasu.

Podczas spotkania ojcowie mogli wysłuchać prelekcji s. Amaty na temat relacji rodzinnych oraz roli ojca w rodzinie. Następnie odbyły się konsultacje z nauczycielami oraz była okazja do słodkiego poczęstunku. Po rozmowach o ocenach swoich pociech ojcowie oraz ich dzieci udali się na salę gimnastyczną, by sprawdzić się w sportowych rozgrywkach.

 

 

 

 

 

 

 

 


Karnawałowe szaleństwo w szkole podstawowej

Katolicka Szkoła Podstawowa w Opolu bawi się na balu karnawałowym
Dzień 8 lutego był dla uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej w Opolu dniem niezwykłym i szalenie emocjonującym. Bowiem był to dzień, w którym odbył się bal karnawałowy. Już od rana cała szkoła zamieniła się w garderobę, gdyż uczniowie klas młodszych zaczynali swą zabawę na drugiej godzinie lekcyjnej. Klasy starsze musiały poczekać do południa.
Czas naszego karnawałowego szaleństwa minął bardzo przyjemnie. Odbyły się wspólne zabawy, konkursy muzyczne, tańce, a dla zmęczonych i spragnionych otwarty był bufet z napojami i poczęstunkiem. Trzeba również przyznać, że uczestnicy balu wykazali się naprawdę ogromną inwencją przy kreowaniu swych strojów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Warsztaty dla młodych ogrodników w szkole podstawowej

Aktywne lekcje przyrody w szkole podstawowej

Lekcje w szkolnej ławce wcale nie muszą być nudne. Przekonali się o tym uczniowie klasy IV, którzy w ramach lekcji przyrody zapoznali się z zasadami sadzenia i pielęgnowania roślin ozdobnych. Po zapoznaniu się z teorią, uczniowie wykorzystali wiedzę w praktyce. W parach mieli za zadanie odpowiednio posadzić rośliny. Na tej lekcji przyrody zasiane w uczniach zamiłowanie do roślin może rozkwitnąć w formie życiowej pasji.

 

 

 

 


Dlaczego śniadanie jest ważne? Odpowiedzi szukali uczniowie klasy 5 szkoły podstawowej

Śniadanie daje moc!

Uczniowie klasy piątej 2 marca na lekcji przyrody dowiadywali się, jak ważną rolę w odżywianiu odgrywa śniadanie. Poprzez wspólnie przygotowany i spożyty posiłek utwierdzili się w przekonaniu o dużym jego znaczeniu w ciągu dnia, zwłaszcza dla młodych rozwijających się organizmów. Uczniowie zapoznali się także z zasadami zdrowego odżywiania oraz wartościami odżywczymi warzyw i owoców.

 

 

 

 


Szaleństwa na rolkach klas 4-6 szkoły podstawowej

Rolkowe szaleństwa na zajęciach wf-u

W czwartek, 2 marca, uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w nietypowej lekcji wychowania fizycznego na Rollkowisku w Domu Expo przy ul. Kępskiej w Opolu. Świetna zabawa, slalomy, przekładanki, jazda tyłem, węże, a przede wszystkim okazja do wspólnego spędzenia czasu i integracji poza murami szkolnymi.  Zachwytom nie było końca, a wszyscy uczestnicy już wypatrują kolejnej nietypowej lekcji wf-u.


Klasa VI szkoły podstawowej w siedzibie TRISO – Opolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21

Działania na rzecz innych

Uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą w dniu 8 lutego udali się do siedziby Opolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21, aby przekazać uzbierane podczas akcji charytatywnej trwającej w styczniu w szkole podstawowej pomoce szkolne i artykuły papiernicze. Podczas tej wizyty dowiedzieliśmy się, jakie działania prowadzi stowarzyszenie, komu pomaga i jakie ma plany na przyszłość. Czuliśmy się naprawdę bardzo mile ugoszczeni i przekonaliśmy się, że w placówce tej podejmowanych jest wiele wartościowych i niezwykle interesujących inicjatyw. Zaszczytem było dla nas uczestniczenie w tym spotkaniu.

Cieszymy się, że tak wielu uczniów naszej szkoły i ich rodziców zaangażowało się w zbiórkę pomocy szkolnych dla dzieci objętych opieką tego stowarzyszenia. Z całego serca dziękujemy wszystkim życzliwym osobom, a szczególnie klasie szóstej, która tę akcję koordynowała.

 

 

 

 


Śnieżne szaleństwa podczas zajęć świetlicowych klas I-III szkoły podstawowej

Uczniowie klas I-III podczas zajęć świetlicowych korzystali z uroków zimy w parku seminaryjnym. Poza szaleństwami na śniegu, zabaw ze śniegiem odbył się konkurs na najwyższego bałwana. Zwycięskie grupy wykonały bałwany, które mierzyły prawie 2 metry!

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Tak, pomagam!” – Szkolne Koło Caritas wspiera rodziny w trudnej sytuacji materialnej

Nasi uczniowie wspierają potrzebujących

W sobotę, 10 grudnia 2016r., wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas z naszych szkół wzięli udział w Ogólnopolskiej zbiórce żywności „Tak pomagam” organizowanej przez Caritas w sklepie Biedronka. Wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, z których placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki i paczki dla osób ubogich i potrzebujących. Przedmiotem zbiórki były artykuły codziennej potrzeby takie jak: mleko, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, herbata, słodycze oraz konserwy mięsne i rybne, a także środki czystości i produkty higieniczne. Paczki żywnościowe z artykułami spożywczymi trafiają w pierwszej kolejności do rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej, do osób starszych samotnych oraz rodzin, które dotknięte zostały trudną sytuacją losową.

15388571_10208278979471982_1300958629_o15424444_10208278979431981_1686396242_n15491864_10208278979511983_645759437_o15491975_10208278979671987_530975749_o


Spacer po Krakowie uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej w Opolu

Wizyta w Krakowie

Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowe w Opolu 25 listopada udali się, pod opieką pani Elżbiety Stanek i pani Eweliny Pudełko, w podróż do Krakowa, aby przeżyć przygodę w historycznym centrum dawnej stolicy Polski. Zwiedzanie rozpoczęli od modlitwy w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym znajduje się drewniana figura św. Rity. Następnie mieli okazję obejrzeć reprezentacyjne komnaty na Zamku Królewskim na Wawelu. To spotkanie z historią z pewnością zapamiętają na długo dzięki niezwykle zajmująco opowiadającej pani przewodnik.

Po intensywnym spacerze wzdłuż ulicy Grodzkiej i odwiedzeniu kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu nastał czas na posiłek i odpoczynek. Po południu uczestnicy wyprawy przechadzali się po Starym Mieście, podziwiając zabytki oraz zapoznając się z legendami związanymi z Krakowem. Obejrzeli też słynny ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Do Opola wrócili uśmiechnięci i zadowoleni z nowo zdobytych doświadczeń.

20161125_103421 20161125_134522 20161125_134544 20161125_134624 dsc_1314


Światowy Dzień Pluszowego Misia w klasie II A

Bo pluszowy miś dobry na wszystko!

Po koniec listopada (25.11) w Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK w Opolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie klasy II A przynieśli swojego ulubionego misia, który towarzyszył im w czasie nauki, np. podczas wycinanek czy rozwiązywania łamigłówek. Była to niesamowita zabawa. Dzieci również mogły zapoznać się z historią pluszowego misia, oglądając prezentację o jego historii. Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał odznakę Przyjaciela Pluszowego Misia oraz dyplom.

15231469_10208157405752715_1809933327_o 15205651_10208157405792716_1082554480_o 15224542_10208157405952720_2111527266_o 15271202_10208157405912719_27965812_o 15271679_10208157405712714_1900467948_o 15204020_10208157405552710_959620388_o

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak obchodziliśmy Dzień Kropki!

Obchody Dnia Kropki to już tradycja w naszej szkole. Z tej okazji wielu uczniów i nauczycieli przywdziało kropkowe kreacje. Również na zajęciach dominował motyw kropki. Najmłodsze klasy oglądały film o Vashti i dowiadywały się, o co w całym tym kropkowym zamieszaniu tak naprawdę chodzi.

Starsi uczniowie rozmawiali na lekcjach o swoich talentach, na zajęciach wychowania fizycznego dominowały zabawy z obręczami, na przyrodzie – wyszukiwanie na mapie znaków punktowych, a siódmoklasiści pisali wiersze. Punktem łączącym wszystkich uczniów w tym dniu było przygotowanie własnej kropki z ilustracją lub opisem własnego talentu.

Podczas jednego dnia na szkolnym korytarzu wyrosło olbrzymie drzewo talentów, a uczniowie mogli się przekonać, że nawet najmniejszy talent jest wart zauważenia i pielęgnowania.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zawody sportowe z okazji Dnia Chłopaka

Dzień Chłopaka jak co roku świętowaliśmy na hali sportowej. Uczniowie gimnazjum i liceum rozegrali mecz piłki nożnej, w którym zacięcie walczyli o uwagę i brawa kibiców. Dziewczyny w tym czasie przygotowały dla swoich kolegów nie lada ucztę – pożywne kanapki, zdrowe przekąski i słodkości. Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego i opiekuna, pani Magdaleny Mościckiej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.


Sukces uczniów w Mistrzostwach Opola

Dzisiaj nasi uczniowie wzięli udział w Mistrzostwach Opola w indywidualnych biegach przełajowych. Wszyscy się świetnie bawili i biegali na miarę swoich możliwości.

Dzięki takiej postawie Mateusz, Dominik oraz Bartek zajęli III miejsca w swoich kategoriach wiekowych i tym samym zakwalifikowali się do finałów wojewódzkich. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zawodów na szkolnym Facebooku.


Sukces w Mistrzostwach Opola


Dziewczyny też kochają piłkę nożną

Dnia 18 października odbyły się igrzyska młodzieży szkolnej w halowej piłce nożnej dziewcząt. Nasza drużyna pokazała się z bardzo dobrej strony, a każdy mecz z jej udziałem był bardzo widowiskowy i emocjonujący. Niestety  naszym dziewczynom nie udało się awansować do fazy finałowej, ale i tak ich nauczyciel pan Maciej Michniewicz ma powody do dumy. Gimnazjalistki pokazały, że mają wielkie serce do gry w piłkę, a rywalizacja sprawiała im wielką radość. Gratulujemy dobrej postawy i dziękujemy za bardzo dobry występ.

 

 

 

 


Doskonałe zawody naszych chłopaków

Wspaniale spisali się nasi chłopcy w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w u unihokeju. Pierwsze miejsce zajęte w grupie promowało nas do gry w wielkim finale, w którym grali zwycięzcy wszystkich grup.  Finał rozgrywany był w systemie „każdy z każdym”. Ostatecznie nasza ekipa zajęła 4. miejsce co na pewno jest wielkim sukcesem chłopaków. Należy zaznaczyć, że w fazie finałowej poziom sportowej rywalizacji był niezwykle wyrównany. Mecze były również bardzo zacięte, o czym świadczy nasz remis 1-1 z późniejszym mistrzem. Nieco zabrakło nam skuteczności, ale nasi chłopcy bez wątpienia rozegrali doskonałe zawody.


 


Gra terenowa w Zagwiździu

Dnia 26 września szukaliśmy pierwszych śladów jesieni w Zagwiździu, malowniczej wsi położonej w gminie Murów, nad rzeką Budkowiczanką. Poprzez zabawę na świeżym powietrzu uczniowie klas V-VII poznawali zabytki miejscowości: śluzę kanału hutniczego, odlewnię, kościół, wzgórze św. Rocha w ogrodzie botanicznym, most armatni, Kuźnię oraz Regionalną Salę Muzealną. Korzystając z tablic informujących o danym miejscu, obiekcie lub osobie, uczestnicy odpowiadali na pytania i wykonywali zadania terenowe. Poznali wizerunki śląskich świętych widniejące na filarach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dowiedzieli się, co to jest czakram i jak powstała huta żelaza. Na koniec miło spędzili czas przy ognisku. A ponieważ pogoda dopisała, wycieczkę wypada zaliczyć do szczególnie udanych.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Cudze chwalicie, swego nie znacie! Wycieczka do Otmuchowa i Paczkowa

15 września odwiedziliśmy Paczków i Otmuchów. Największe wrażenia wynieśliśmy z Meta-Muzeum motoryzacji w Paczkowie. Obejrzeliśmy zabytkowe samochody i motocykle, ale – oprócz tego – uczestniczyliśmy we wspaniałej lekcji fizyki i techniki. Aktywny udział w eksperymentach poszerzył naszą wiedzę i dał nam wiele radości. Następnie odbyliśmy historyczny spacer po polskim Carcassonne – byliśmy na murach obronnych, na Wieży Ratusza, w Domu Kata oraz w zabytkowym obronnym kościele. Po obiedzie zwiedziliśmy Muzeum Gazownictwa. Poznaliśmy wiele nieznanych faktów z historii przemysłu gazowniczego. W drodze do Otmuchowa zatrzymaliśmy się na chwilę relaksu w Ściborzycach nad Jeziorem Otmuchowskim. Na zakończenie odwiedziliśmy Wieżę Zamkową w Otmuchowie i podziwialiśmy piękną panoramę Miasta Kwiatów.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


WYJŚCIE INTEGRACYJNE I ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – wiedzą o tym czwartoklasiści, którzy w ramach wyjścia integracyjnego wybrali się na opolski Orlik. Uczniowie w sportowej atmosferze spędzili przedpołudnie, rywalizując, a także współpracując w wielu zadaniach. Dopisała zarówno słoneczna pogoda, jak i świetne humory. Opuszczenie szkolnych ławek i wyjście na świeże powietrze było też doskonałą okazją, by się bliżej poznać.

 

 

 

 

 

 

 

 


DOSKONALIMY TECHNIKĘ JAZDY NA ROLKACH

Dnia 11 października uczennice klasy II naszego liceum w ramach lekcji wychowania fizycznego wybrały się na Rollkowisko. Celem zajęć było doskonalenie techniki jazdy na rolkach poprzez zabawy, jazdę swobodna i ukierunkowane ćwiczenia. Niezwykle lubimy łączyć przyjemne z pożytecznym, a tę lekcję wypada zaliczyć do szczególnie udanych.

 

 

 

 


WSPÓŁPRACUJEMY Z PAŃSTWOWĄ MEDYCZNĄ WYŻSZĄ SZKOŁĄ ZAWODOWĄ. WYJŚCIE NA WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ I ZDROWEGO ODŻYWIANIA

Dnia 16 października uczniowie klasy VI wzięli udział w warsztatach z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej  oraz wykładzie o prawidłowym odżywianiu w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Pierwsze zajęcia miały na celu zwiększenie świadomości uczestników w zakresie zabiegów resuscytacyjnych oraz zadławień dzieci i niemowląt.

Wydaje się to bardzo proste i oczywiste – trzeba reagować w sytuacjach zagrażających życiu drugiego człowieka. Każdy przytaknie i potwierdzi swoją gotowość do ratowania. Nie każdy jednak w chwili rzeczywistego zagrożenia będzie wiedział, co ma zrobić – od czego zacząć i czy w ogóle cokolwiek zaczynać, jak podejść, czego użyć, jak ocenić, co się mogło stać i sprawdzić funkcje życiowe. W potrzebną do tego wiedzę zostali wyposażeni uczniowie klasy VI. Jak prawdziwi studenci po krótkiej przerwie udaliśmy się na kolejne zajęcia z poradnictwa żywieniowego. W interesujący sposób  szóstoklasiści poszerzyli  wiedzę na temat zdrowego odżywiania, zapoznali się  z piramidą żywienia od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby zostać wyeliminowane bez szkody dla organizmu. Dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a także w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie to pytania, na które uczniowie wyczerpująco uzyskali odpowiedzi. W trakcie wykładu każdy z uczniów miał dokonany pomiar masy i składu ciała otrzymując  indywidualne  wskazania i zalecenia żywieniowe. W wykładzie dotyczącym żywienia wzięły również  udział uczennice klasy II c gimnazjum.

 

 

 

 

 

 

 

 


PIESZA PIELGRZYMKA DO WINOWA

Dzień Nauczyciela jak co roku świętowaliśmy w Winowie. O 8.00 wyruszyliśmy nadodrzańskim szlakiem z Opola w pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Z radosnym śpiewem na ustach i w miłym towarzystwie dotarliśmy na uroczystą Mszę Świętą odprawianą przez naszych kapłanów – ks. Łukasza Kniecia i ks. Jarosława Staniszewskiego. Ksiądz Łukasz jak zawsze sugestywnie przywołał słowa wielkiego Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Nie lękajcie się”. Bo i czego się bać … Przyjaźń z Chrystusem nie zabierze nam wielkich planów na przyszłość, ambicji czy marzeń o pięknej karierze. Wprost przeciwnie – zyskamy powiernika, który pozbawi nas ciężarów drażniących sumienie, słabości, grzechów, wzmocni pewność siebie i wiarę w wielki dar życia. „Zaprzyjaźnij się z Jezusem!” – zachęcał kaznodzieja. Po wspólnej modlitwie nadszedł czas zabawy na świeżym powietrzu. Były tańce, piknik przy ognisku, gry i zabawy. Posmakowaliśmy jak zawsze przepysznych papieskich kremówek i około 13.00 rozpoczęliśmy weekendowy odpoczynek.

 

 

 

 


Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej wzięli udział w akcji ,,Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” organizowanej przez wychowawców tych klas. Dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania oraz skuteczne sposoby dbania o zdrowie. Każda klasa zaprezentowała krótki program artystyczny, a następnie uczniowie przygotowali w klasach pyszne i zdrowe przekąski: kanapki, sałatki owocowe oraz koktajle. Był również czas na zagadki, rebusy oraz zadania o tematyce zdrowia. Uczniowie z pewnością już wiedzą, że aby być zdrowym, trzeba jeść warzywa i owoce.