BIBLIOTEKA

Home / BIBLIOTEKA


W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 SZKOLNA BIBLIOTEKA BĘDZIE OTWARTA DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW W DNIACH:

gimnazjum, liceum – sala 38

PON. 15.00-16.00

WT. 12.30-13.25

PT. 14.10-15.00

ORAZ NA KAŻDEJ TRZECIEJ PRZERWIE

szkoła podstawowa -sala 20

PON. 10.30-12.30

ŚR. 13.25-16.00

CZW. 13.25-16.00

ORAZ NA KAŻDEJ DŁUGIEJ PRZERWIE

ZAPRASZAM RÓWNIEŻ NA KAŻDEJ TRZECIEJ I CZWARTEJ PRZERWIE

Aneta Mościcka 🙂


JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM. OGÓLNOPOLSKA AKCJA CZYTELNICZA

Dnia 8 czerwca uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w 3 edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Zostali poproszeni o przyniesienie ulubionej książki lub takiej, którą aktualnie czytają. Próbowaliśmy włączyć się w bicie rekordu masowego czytania w jednym czasie, ale też pokazać sobie nawzajem, że czytanie to niesamowita przygoda i wielka frajda. Była to doskonała sposobność, by przez chwilę miło sobie poczytać w gronie koleżanek i kolegów, podpatrzeć, jakie lektury wybierają nasi rówieśnicy, a co czytają nauczyciele, podzielić się wrażeniami, odnieść się do popularnych w rankingach bestsellerów i ponadczasowch arcydzieł oraz podyskutować o wartościowych pozycjach. Młodsze dzieci z wypiekami na twarzach oglądały przepiękne ilustracje w książkach Doroty Sumińskiej, Grzegorza Kasdepke, Agnieszki Stelmaszyk czy Pawła Beręsowicza. A przy okazji mogły zapoznać się z księgozbiorem szkolnej biblioteki. Niejeden uczeń wrócił zaczytany na lekcje, wielu przekonało się tego dnia, że oprócz opatrzonych słowników i mniej lub bardziej lubianych podręczników na bibliotecznych półkach można znaleźć wiele nowości wydawniczych. Największym sukcesem wydarzenia jest przede wszystkim fakt, że tego dnia do biblioteki zawitało więcej niż zazwyczaj uczniów, którzy po akcji zapragnęli pobyć z książką nieco dłużej. Niech książki przestaną się wreszcie kojarzyć z obowiązkowymi lekturami i karaniem za ich nieprzeczytanie. Niech młodzież zobaczy, że czyta nie tylko najlepszy uczeń w klasie. 

Z dziećmi ze szkoły podstawowej wyszliśmy na dwór i z radością oddaliśmy się pasji czytania, słuchając śpiewu ptaków i dalekich odgłosów miasta. W gimnazjum akcja czytelnicza została połączona z prezentacją rocznych projektów edukacyjnych. Wiele z nich powstawało w oparciu o źródła informacji dostępne w bibliotece. Obejrzeliśmy m.in. film o miejscach pamięci i pomnikach w Opolu, komiks o roli kobiet w powstaniu warszawskim, gry edukacyjne zaprogramowane przez uczniów czy wreszcie wystawę ziół doniczkowych opatrzoną naukowym komentarzem na temat ich właściwości. Po wszystkim spotkaliśmy się na korytarzu szkolnym, by odetchnąć przy książce. Była to również świetna okazja do promocji odbywającego się za tydzień w Opolu Festiwalu Książki.

 

 

 

 

 

 

 

 


Ponad 70 nowości w szkolnej bibliotece 🙂 maj 2018

Nowe książki w bibliotece


Z radością informujemy, iż nasze gimnazjum znalazło się w gronie 96 placówek województwa opolskiego, które otrzymały wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Program dotyczy wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. W czerwcu po zasięgnięciu opinii rodziców oraz samorządu szkolnego zostaną zakupione nowe książki. W szkole zostaną też przeprowadzone wybory książek – zakupy w całości będą odpowiadały na potrzeby czytelnicze młodzieży. Uczniowie przystąpią też do szeregu akcji i projektów, których celem będzie promocja czytelnictwa. Zapraszamy do biblioteki 🙂


Witamy w bibliotece najmłodszych czytelników!Lekcja kleksografii w IV b

Czwartoklasiści omówili już „Akademię pana Kleksa” i świetnie znają treść lektury. W nagrodę zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki na lekcję kleksografii według pomysłu Jana Brzechwy, autora kultowej bajki. Wśród wielu kleksów odnaleźli koniki morskie, smoki, żaby i ważki. Powstały niezwykłe okulary oraz tajemnicze stwory. Plamami na rękach i ubraniach się  nie przejmujemy – sam pan Kleks zalecał przecież środek zaradczy w postaci soku z cytryny. Spróbujemy!


Projekt e-twinning w klasach IV: Szlakiem opolskich lam i wrocławskich krasnali

Uczniowie w ramach zajęć bibliotecznych opracowali oryginalną mapę naszego miasta, na której nanieśli ważne instytucje kultury i oczywiście 8 lam zainstalowanych w mieście w związku z obchodami 800-lecia miasta. Nasi przyjaciele z PSP 21 we Wrocławiu odbędą spacer tematyczny po stolicy polskiej piosenki, w czasie którego będą rozwiązywać zadania ukryte w kodach QR. Nasi czwartoklasiści przygotowali też interaktywny quiz wiedzy o historii, zabytkach, wybitnych mieszkańcach Opola.

 

 

 

 

 

 

 

 


Książki na jesienne popołudnia i wieczory. Spotkanie z uczniami klasy II szkoły podstawowej

Dociekliwi uczniowie postanowili się dowiedzieć, jakie książki warto przeczytać. Miłośnicy zwierząt wypożyczyli książkę Joanny Papuzińskiej „Cukierku, ty łobuzie”, „Opowiadania o zwierzętach” znanych polskich pisarzy, „Dlaczego oczy kota świecą w nocy” czy opowiastki o Elfie autorstwa Marcina Pałasza. Pasjonaci historii mogli zapoznać się m.in. z „Asiunią”,  natomiast wielbiciele twórczości Grzegorza Kasdepke serią o detektywie Pozytywce czy zasadach savoir-vivre’u („Bon czy ton”). Niesłabnącą popularnością cieszy się wciąż reporterski cykl o Neli, małej podróżniczce, zabawny „Dziennik cwaniaczka” i nieśmiertelne „Opowieści z Narnii”.


CO NOWEGO W BIBLIOTECE?

Dla miłośników historii

Seria „Zdarzyło się w Polsce”

Piastowskie orły – 10 opowiadań z czasów Piastów to pierwsza pozycja z serii „Zdarzyło się w Polsce”. W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów, widziane oczami zwyczajnych ludzi: wojów, kupców i kmieci – naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik Piastowskich orłów stanie się świadkiem chrztu Polski i zjazdu gnieźnieńskiego, ujrzy bohaterów bitwy pod Legnicą i krwawej łaźni gąsawskiej, będzie towarzyszył Bolesławowi Chrobremu, Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu w najważniejszych chwilach ich życia… i śmierci. Książki z tej serii dedykujemy tym, którzy cenią i lubią historię oraz tym, którzy… za nią nie przepadają! Dzięki nim przekonają się, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymających w napięciu, dramatycznych wydarzeń. (Paweł Wakuła, pomysłodawca serii)

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/piastowskie-orly-10-opowiadan-z-czasow/

  

 

 

 

 

Dla młodych detektywów i poszukiwaczy przygód

Marcin Kozioł „Skrzynia władcy piorunów”

Pierwsza część cyklu „Detektywi na kółkach”. Książka wpisana na listę lektur uzupełniających do klasy IV-VI szkoły podstawowej. Kryminał z wieloma zwrotami akcji, książka przygodowa pełna szyfrów i zagadek, zarazem świetnie napisana biografia wielkiego wynalazcy Nikoli Tesli dla młodszych nastolatków. Julia, śliczna czternastolatka, pomaga swemu o rok starszemu przyjacielowi Tomowi odszukać porwanego ojca. Od czasu wypadku dziewczyna jeździ na wózku (stąd tytuł cyklu: „Detektywi na kółkach”), nie przeszkadza jej to jednak uczestniczyć w tropieniu przestępców, wręcz przeciwnie – często to ona wpada na trop, świetnie kojarząc fakty i… odczytując szyfry. W poszukiwaniach bierze udział jeszcze jeden niezwykły bohater: pies Julii, przesympatyczny labrador Spajk-Biszkopt, który… pamięta swoje poprzednie wcielenia. Współczesna akcja splata się z historią rozpoczynającą się ponad 150 lat wcześniej, w dniu narodzin Nikoli Tesli. Wszystko, czego dowiadujemy się o dzieciństwie i życiu słynnego wynalazcy, zwanego Władcą Piorunów, jest prawdą – nawet najbardziej nieprawdopodobne, wręcz fantastyczne wydarzenia z jego życia opisane w książce oparte są na faktach.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Skrzynia_Wladcy_Piorunow-p-35095-1-30-.html
 Biuro Detektywistyczne Lassego I Mai
Lasse i Maja to najlepsi przyjaciele, którzy chodzą do jednej klasy. Z pozoru to całkiem zwykłe dzieci. Nie potrafią latać ani czytać w myślach. Jednak dzięki swej ciekawości, inteligencji, wyobraźni i pozytywnemu nastawieniu potrafią rozwiązać każdą zagadkę kryminalną. W niewielkim szwedzkim miasteczku Valleby posiadają swoje Biuro Detektywistyczne, które mieści się w piwnicy Mai. Mają w nim wiele pomocnych sprzętów: lupę, aparat fotograficzny, sztuczne nosy, komputer i wiele innych, bez których dobry detektyw obejść się nie może. Ciche miasteczko kryje w sobie wiele niezwykłych zagadek, które rozwiązać potrafi tylko ta
                                          para przyjaciół.
http://www.taniaksiazka.pl/seria/biuro-detektywistyczne-lassego-i-mai

Dla wielbicieli opowieści o zwierzętach

Barbara Gawryluk „Dżok. Legenda psiej wierności”

Dżok był już dorosłym psem, kiedy pan Nikodem zabrał go ze schroniska dla zwierząt. Zaprzyjaźnili się, razem dokonali niezwykłych rzeczy ? od całkiem drobnych (dzięki nim dwaj chłopcy polubili czytanie książek!) po wielkie (to oni uratowali kamienicę przed pożarem). Dziś zna te historie każdy krakowianin ? a to za sprawą Dżoka, który zapadł w pamięci wszystkich, dzięki swojej niezwykłej psiej wierności. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Mimo iż całkiem niedawno ? już dziś nazywana jest legendą, a jej bohater ? Dżok, ma swój pomnik w Krakowie. Dlaczego Dżok był taki niezwykły? Jakie miał przygody? Przeczytajcie koniecznie tę opowieść.

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2007

Dla tropicieli pułapek i ciekawostek językowych

Grzegorz Kasdepke „Co to znaczy…101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”

To prawdziwy bestseller. Nic dziwnego, sto jeden króciutkich historyjek składających się na zbiór „Co to znaczy…” bawi i dzieci, i dorosłych. Nie tylko jednak bawi- zebrane tu opowiadania w niezwykle klarowny sposób tłumaczą znaczenie najczęściej używanych związków frazeologicznych. Wątek edukacyjny książki- mimo że starannie przez autora ukryty- został doceniony nie tylko przez nauczycieli i dbających o intelektualny rozwój swych dzieci rodziców, ale i przez kapitułę przyznającą Nagrodę EDUKACJA XXI.

źródło opisu: Literatura, 2006

Agnieszka Frączek „Złap byka za rogi”

Świat aż się roi od byków. Pół biedy, jeśli taki byk ma rogi i pasie się na łące. Gorzej, kiedy nie ma ani rogów, ani nawet łat, a zamiast brykać w koniczynie poprzez nasze słowa wdziera się na salony. O, takie bezrogie byki językowe to są dopiero groźne! Próbowałam je kiedyś okiełznać, a potem zgromadzić w książce Byk jak byk. Ale gdzie tam! Nie zmieściły się. Napisałam więc kolejną książkę – tę, którą trzymasz w ręku. I w niej jednak zmieściło się tylko stadko językowych byków. Cała reszta wciąż gdzieś się czai i kopytka zaciera z radości, kiedy otwieramy usta albo chwytamy za pióro. Zachęcam więc: wybierz się na łowy. I złap byka za rogi!

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/

Niebanalne biografie

Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”

Opowieść o Julku – niezłym ziółku. O budowaniu bardzo skomplikowanych, do niczego niesłużących maszyn i urządzeń. O hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni i… nieudanym wysadzeniu w powietrze pewnej łódzkiej kamieni­cy. To właśnie dzięki wielu swoim pasjom Julek został poetą. I to takim poetą:
że choćby przyszło tysiąc pisarzy
i każdy tysiąc strof by wysmażył,
i każdy nie wiem, jak się nadymał,
nikt nie dogoni Julka Tuwima.

Rany Julek! to napisana ze swadą historia dzieciństwa Juliana Tuwima. Znajdziecie tu wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami. A wszystkie tak barwne i wybuchowe, jak mikstury chemiczne małego Juliana.

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl

Iwona Chmielewska „Pamiętnik Blumki”

Pamiętnik Blumki

Warszawa – ul. Krochmalna 92 – Dom Sierot.
Niegdyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci, a wśród nich:
Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybie, Reginka, której opowieści potrafiły oświetlić najmroczniejszą noc, Pola, która wyhodowała w swoim uchu groszek, Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd, Kocyk, który tak pięknie pomagał, nosząc węgiel w emaliowanym nocniku i myszka, dla której okruszki spadały prosto z nieba.
Blumka wszystko to zapisywała w swoim pamiętniku, a gdy brakło jej słów, dopełniała rysunkiem.
Do dnia, gdy wybuchła wojna…

Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki – tak przynajmniej twierdził Pan Doktor – „nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo”.

Z „Pamiętnika Blumki” czytelnik dowie się nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Starego Doktora. O tym, jak kochać dziecko. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach.
A wszystko po to, aby nie spłoszyć tego, co kryje się w drobnych gestach codzienności.
W słowie i obrazie artystka ta łączy fakty z fikcją, aby użyczyć twarzy dzieciom, których tragiczny los upamiętnia dziś szereg liter wyryty w granicie.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2011