NPRC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” to konkurs przeznaczony dla klas I-III szkół podstawowych. Jego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania i wspieranie pasji do czytelnictwa wśród najmłodszych, a także rozwój świadomości i wrażliwości ekologicznej dzieci.

Wzorem roku ubiegłego, dla szkół biorących udział w konkursie przygotowano nagrody o wartości 3000 zł każda. Równowartość tej kwoty organizator zamieni na wybrane przez szkołę książki, które zasilą księgozbiór szkolnej biblioteki. Dodatkowo zwycięskie szkoły otrzymają wyjątkowe upominki dla uczniów.

Co trzeba zrobić?

Dzieci wspólnie przygotują dekorację klasy – „Drzewo Słodziaków” z wykorzystaniem materiałów nadających się do recyklingu oraz włączą się w organizację w szkole Dnia Głośnego Czytania. Ponadto każdy uczeń klas I-III otrzyma specjalny Dzienniczek Postępów Czytania, w którym przez kolejne 21 dni będzie gromadził naklejki, o ile tylko uda się spędzić co najmniej 10 minut dziennie z książką. Do wspólnego czytania zapraszamy również rodziców. Głośne czytanie pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację oraz pomaga w nauce i osiąganiu sukcesów w szkole. A więc naprawdę warto!

Pomysłodawcą i fundatorem nagród w konkursie jest sieć sklepów Biedronka.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 w całej Polsce czytało 366 930 osób z kilkuset placówek, w tym uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Świętej Rity. Ogólnopolska akcja „Biblioteki w Szkole” odbyła się już po raz czwarty. Organizatorzy chcieli obalić stereotyp i pokazać, że młodzi ludzie lubią czytać – bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie. Przy okazji podjęliśmy wspólnie próbę pobicia ustanowionego dwa lata temu rekordu.  Miło nam poinformować, że nasi uczniowie znaleźli się w gronie 39 laureatów i wygrali prenumeratę czasopisma dla szkolnej świetlicy. 

Przypomnijmy, że akcja przebiegała w trudnych warunkach. Trwał remont biblioteki, a pogoda za oknem zniechęcała do wszelkiej aktywności. Nowe książki zamówione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  nie dotarły na czas.

Najmłodsi zostali więc w klasach i czytali na dywanie z zaproszonymi gośćmi, podsumowując tym samym całoroczny projekt „Czytam z mamą i tatą”. Starszaki musiały zmienić wielkie, ambitne plany i zadziałali spontanicznie. Czytali w szkole – w klasach, na korytarzu, w pracowni komputerowej i w bibliotece wśród stosów książek i słowników. Przy okazji włączyli się w tworzenie kącika czytelniczego i porządkowanie księgozbioru. Każdy mógł wynaleźć książkę dla siebie i po prostu poczytać w najdogodniejszym dla siebie miejscu. Niektórzy przyniesione koce i przekąski rozkładali na szkolnych korytarzach. Czas poświęcony na odkrywanie nieodgadnionych tajemnic i bibliotecznych zakamarków upłynął niestety zbyt szybko, ale wielu uczestników akcji zabrało ulubione książki ze sobą na lekcje. I to najbardziej pozytywny efekt całego zamieszania!