Szlakiem opolskich lam i wrocławskich krasnali. Poznajemy dziedzictwo miasta Opole

Szlakiem opolskich lam i wrocławskich krasnali. Poznajemy dziedzictwo miasta Opole

To był długi, ale piękny i słoneczny dzień. Pierwszy grudnia czwartoklasiści spędzili w towarzystwie grupy rówieśników z Publicznej Szkoły nr 21 we Wrocławiu. Dzieci odwiedziły Opole w związku z kolejną odsłoną wspólnego projektu e-twinning „Szlakiem opolskich lam i wrocławskich krasnali”.

Przez cały tydzień nasi uczniowie angażowali się w przygotowanie oryginalnej mapy miasta, na której nanieśli charakterystyczne zabytki, instytucje kultury oraz oczywiście 8 rozmieszczonych w różnych częściach miasta fiberglassowych lam. Rzeźby wykonano z okazji 800-lecia naszego miasta  w związku z odbywającym w tym roku już po raz 15. Ogólnopolskim Festiwalem Filmów Niezależnych Opolskie Lamy, wyróżnionego ostatnio tytułem najlepszego produktu turystycznego roku 2017. Czwartoklasiści przygotowali m.in. plakaty i prezentacje multimedialne związane z historią Opola, wybitnymi osobistościami i popularnymi gwiazdami oraz charakterystycznymi zabytkami naszego miasta. Stworzyli również quiz o Stolicy Polskiej Piosenki.

Spacer po mieście rozpoczęliśmy od Kina Meduza i Centrum Kultury Oleska 45. W lamowym zagłębiu uczniowie dowiedzieli się, skąd lamy wzięły się w Opolu oraz jakie były początki festiwalu. Obejrzeli filmiki będące efektem warsztatów animacji poklatkowej. Nasi uczniowie zadbali również o słodki poczęstunek.

Następnie udaliśmy się do Filharmonii Opolskiej, by wysłuchać symfonii Mozarta podczas otwartej próby generalnej orkiestry pod batutą maestro Antoniego Wita. Po uczcie dla ducha przyszedł czas na rajd po mieście i grę terenową. Zadania dla uczestników ukryliśmy w formie kodów QR. Wspólnie odkrywaliśmy dziedzictwo Opola zaklęte m.in. w starych pocztówkach oraz ciekawostki z życia wybitnych mieszkańców miasta. Okazało się również, że nie tylko wrocławianie mają swojego Papę. Przypomnieliśmy również o sukcesach opolskich artystów i sportowców (m.in. 2. i jak dotąd najwyższym miejscu Edyty Górniak na Eurowizji czy olimpijskim medalu Bartłomieja Bonka). Przy okazji tropiliśmy lamy i wykonywaliśmy pamiątkowe fotografie.

Kiedy już obejrzeliśmy spiżowe drzwi opolskiej katedry, przeszliśmy w kierunku Wieży Piastowskiej – jednego z najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej. W niewielkich grupkach  podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta. Zobaczyliśmy również fascynującą multimedialną prezentację. Zwieńczeniem naszej wędrówki po mieście był interaktywny quiz o Opolu, który rozegraliśmy na deskach amfiteatru. Dzięki uprzejmości dyrekcji i pracowników Narodowego Centrum Polskiej Piosenki mogliśmy wręczyć naszym gościom pamiątkowe gadżety i promocyjne broszury. Pędem odprowadziliśmy wrocławian na Dworzec Główny, a o niezapomnianych wrażeniach długo dyskutowaliśmy przy naleśnikach i pizzy. Bardzo nam zależy, aby nasi projektowi partnerzy wspominali pobyt w Opolu jak najlepiej i niebawem znowu do nas zawitali.