Wymiana międzynarodowa Opole-Geel 2019. Tydzień Europejski w Belgii

W dniach 16.03-24.03 uczestniczyliśmy w Tygodniu Europejskim w Geel razem z Belgami, Włochami, Niemcami, Chorwatami, Węgrami i Czechami. 
Jesteśmy dumni z Justyny, która wspaniale opowiedziała o naszym kraju, sławnych Polakach, śląskich tradycjach i zwyczajach oraz przepysznej polskiej kuchni. W czasie wieczoru kultur zaprezentowaliśmy się godnie i strojnie! Odtańczyliśmy belgijkę, skonsumowaliśmy czeski miód, włoską pastę, węgierskie salami i oczywiście niemieckie słodkości. Gościom z Europy bardzo smakowały opolskie galaretki i tradycyjnie wędzona szynkaZa nami także wyprawa do Antwerpii. Zobaczyliśmy jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Europie, monumentalną gotycką katedrę NMP, pomnik Petera Paula Rubensa oraz wiele malowniczych zakątków miasta. Potwierdzamy: oryginalne frytki belgijskie są naprawdę przepyszne! Zwiedziliśmy również stolicę – zachwyciły zwłaszcza monumentalne budynki Brukseli, w tym Katedra Michała Archanioła i Pałac Królewski.

Wspólnie z belgijskimi partnerami pracowaliśmy nad projektem „Cre’A(r)t(e)?!”. Poznawaliśmy artystyczny dorobek dawnych mistrzów oraz przykłady belgijskiej sztuki współczesnej. Następnie odtwarzaliśmy te same kompozycje na autorskich fotografiach. Samodzielnie wykonaliśmy też torby z motywami charakterystycznymi dla twórczości belgijskiego surrealisty – Rene Magritte’a oraz oryginalne ramki na pamiątkową fotografię, wykorzystując opolskie wzory i twórczość Alechinsky’ego. Od Czechów uczyliśmy się, jak grać w kin-balla, niektórzy z nas tańczyli, jeździli na rowerach, wspinali się po ściance… Wszak sport to zdrowie! Uczyliśmy się języków obcych, m.in. niderlandzkiego i chorwackiego. Przygotowaliśmy również lekcję polszczyzny dla Niemców.

W piątek odbył się final show. Nasi uczniowie zatańczyli poloneza, wyrecytowali kilka łamańców językowych po polsku, a Eliza przepięknie zaśpiewała piosenkę „Czas nas uczy pogody”. Poza tym zaprezentowaliśmy licznie zgromadzonym – nauczycielom, rodzicom, uczniom – efekty naszej pracy w projekcie artystycznym.

W ostatnim dniu naszego pobytu w Geel poznawaliśmy lokalne tradycje. Niektórzy z nas wzięli udział w kolorowej paradzie. Dzieci zostały obdarowane słodyczami i drobnymi upominkami, a my podziwialiśmy umiejętności orkiestr i szczudlarzy.

Był to niezapomniany tydzień – mogliśmy w praktyce sprawdzić nasze umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Uczyliśmy się jak opanować tremę w czasie wystąpień publicznych. Konfrontowaliśmy nasze wyobrażenia o świecie z ludźmi z różnych zakątków Europy. Zobaczyliśmy nie tylko przepiękne katedry i monumenty, ale też kilka zaskakujących ciekawostek (jak np. urocze uliczki pełne zabudowań z czerwonej cegły, charakterystycznie przycięte bezlistne drzewa czy ogromne parkingi dla rowerów przed szkołą). Do kraju wróciliśmy pełni nadziei, że podobną przygodę uda się kiedyś powtórzyć.

Niektóre zdjęcia pochodzą ze strony SDGC European projects